Zgodnie z zarządzeniem nr 920 Komendanta Głównego Policji z 11 września 2008 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań w zakresie działalności archiwalnej w Policji oraz na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 2 ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji:
Udostępnianie akt stanowiących dokumentację niearchiwalną następuje przez:
- umożliwienie podmiotom zainteresowanym albo ich upoważnionym przedstawicielom osobistego zapoznania się z oryginalnymi materiałami lub ich kopiami,
- przekazanie podmiotom zainteresowanym informacji zawartych w aktach w postaci odpowiedzi na zapytanie,
- przekazanie podmiotom zainteresowanym kopii akt lub wyciągu z akt,
- wypożyczenie podmiotom zainteresowanym akt lub ich części.
Akta udostępnia się na podstawie pisemnego wniosku podmiotu zainteresowanego zawierającego:
- imię, nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz adres do korespondencji – jeżeli zgłoszenie składa osoba fizyczna lub jej upoważniony przedstawiciel,
- nazwę i siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej oraz imię i nazwisko, rodzaj dokumentu tożsamości osoby upoważnionej, której mają być udostępnione materiały – jeżeli zgłoszenie składa osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej,
- wskazanie materiałów lub określenie tematu, którego one dotyczą,
- określenie celu i proponowany sposób wykorzystania udostępnionych materiałów.
Udostępnianie osobom fizycznym materiałów:
- zawierających informacje publiczne, o których mowa w art. 1 i art. 7 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej następuje na podstawie tej ustawy,
- nie zawierających informacji publicznych, w szczególności akt osobowych, akt operacyjnych, akt kontrolnych postępowania przygotowawczego – następuje za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, któremu podporządkowane jest archiwum Policji.
Udostępnianie akt:
- zawierających informacje niejawne – następuje zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych,
- zawierających dane osobowe – następuje zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych,
- operacyjnych – następuje zgodnie z przepisami regulującymi czynności operacyjno-rozpoznawcze i z przepisami o ochronie informacji niejawnych.
Z akt wypożyczonych z archiwum lub składnicy akt Policji:
- nie wyłącza się poszczególnych dokumentów,
- nie wykonuje się kopii lub odpisów bez zgody osoby kierującej pracą archiwum lub składnicy akt Policji.
Ewidencja zasobu archiwalnego nie podlega wypożyczeniu.
Szczegółowe zasady udostępniania materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej regulują:
- Ustawa z dnia 14 lipca 1983 roku o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. 2018 r. poz. 217).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2011 roku w sprawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych (Dz.U. 2011 nr 196 poz. 1161).
- Zarządzenie Nr 920 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 września 2008 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań w zakresie działalności archiwalnej w Policji (Dz.U. KGP Nr16, poz.95).
- Decyzja Nr 2/10 Dyrektora Biura Ochrony Informacji Niejawnych KGP z dnia 14 maja 2010 roku w sprawie udostępniania akt do celów służbowych i przyjmowania ich zwrotów z zasobu Wydziału – Główne Archiwum Policji BOIN KGP.